studialicencjackie.info
Częstochowa, Polska

Filologia germańska

I stopnia licencjackie
Spis treści
Filologia germańska studies

Filologia germańska na UJD

Język wykładowy: polski
Grupa kierunków: językowe
System studiów: sta­cjo­nar­ne, nie­sta­cjo­nar­ne

Test. Odpowiedz na pytania i sprawdź czy Filologia germańska to kierunek dla Ciebie!

Filologia germańska test

Odpowiedz na wszystkie pytania i sprawdź, czy Filologia germańska to kierunek dla Ciebie!

1. Czy fascynuje Cię nauka języków obcych, szczególnie języków germańskich (np. niemiecki, angielski, szwedzki)?

2. Czy interesuje Cię kultura, historia i literatura krajów germańskich?

3. Czy lubisz analizować teksty literackie i porównywać je z tekstami z innych kultur?

4. Czy jesteś zainteresowany/a nauką gramatyki, słownictwa i struktur językowych języków germańskich?

5. Czy interesuje Cię tłumaczenie tekstów literackich i użytkowych?

6. Czy chcesz rozwijać swoje umiejętności komunikacyjne w języku obcym?

7. Czy widzisz siebie pracującym/ą w zawodzie związanym z językami obcymi, np. jako tłumacz, nauczyciel lub redaktor?

8. Czy interesuje Cię praca z literaturą i kulturą krajów germańskich w oryginale?

9. Czy masz zdolność do logicznego myślenia i analizy, która pomoże Ci w studiowaniu języków?

10. Co skłoniło Cię do zainteresowania się kierunkiem Filologia germańska?

Przykłady zawodów

Prowadzi badania nad językiem, literaturą oraz kulturą określonego narodu lub kręgu cywilizacyjnego; opracowuje materiały do nauki danego języka obcego, jak też dokonuje przekładów z tego języka na język polski i odwrotnie.
Prowadzi zajęcia dydaktyczne na kursach intensywnych, przyspieszonych, miesięcznych, semestralnych, weekendowych w szkołach języków obcych, w szkołach i przedszkolach, zakładach pracy stosując nowoczesne metody nauczania języków obcych;
przeprowadza testy kontrolne, egzaminy semestralne, wydaje certyfikaty kończące określony poziom nauczania języka obcego.
Prowadzi zajęcia dydaktyczne z języka obcego w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz na kursach językowych, dbając aby uczniowie nabyli wiedzę i umiejętności komunikowania się w języku obcym w mowie i piśmie, na wymaganym poziomie określonym w podstawie programowej kształcenia językowego obowiązującej dla poszczególnych typów szkół. Realizuje dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze zadania szkoły określone w szkolnych programach opiekuńczo-wychowawczych; posiada wiedzę pedagogiczną, socjologiczną, z zakresu dydaktyki i metodyki nauczania języków obcych, w tym z zakresu kultury, sztuki, polityki i historii krajów z danego obszaru językowego.
Prowadzi w szkole podstawowej zajęcia dydaktyczno-wychowawcze dbając, aby uczniowie nabyli wiedzę i umiejętności określone w podstawie programowej kształcenia, szczególnie umiejętności komunikowania się w języku obcym w mowie i piśmie, na wymaganym poziomie.
Dokonuje tłumaczeń ustnych lub pisemnych, kładąc szczególny nacisk na merytoryczno-techniczne treści tłumaczonych tekstów lub materiałów. Wykonuje przekłady tekstów pisemnych z różnych dziedzin na potrzeby wydawnictw, instytucji naukowych, organizacji społecznych, zakładów produkcyjnych, urzędów państwowych, teatrów, radia i telewizji, osób prywatnych, z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń technicznych. Dokonuje tłumaczeń prawnych dokumentów urzędowych na potrzeby organów państwowych (np. sądy, policja, urzędy, itp.), na rzecz osób prywatnych (np. umów, metryk, dyplomów, itp.) oraz firm (np. uczestniczy w negocjacjach handlowych, itp.).

Definicje i cytaty

Filologia
Filologia – nauka humanistyczna, badająca język i literaturę kręgu cywilizacyjnego lub narodu. Głównym przedmiotem jej badań jest tekst, a celem – jego komentarz i interpretacja.

Kontakt:

ul. Waszyngtona 4/8
42-200 Częstochowa
tel. +48 34 378 41 00
Polityka Prywatności