studialicencjackie.info
Kraków, Polska

Język francuski stosowany z drugim językiem romańskim

I stopnia licencjackie
Spis treści

Język francuski stosowany z drugim językiem romańskim na UKEN

Język wykładowy: polski
System studiów: sta­cjo­nar­ne
Opis na stronie UKEN:
ifr.uken.krakow.pl/
Studia I stopnia na stronie UKEN:
www.uken.krakow.pl/kandydat/studia-i-stopnia

Definicje i cytaty

język francuski
Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 67 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.
język francuski
Nie znam języka francuskiego, ale dzięki niezwykłym aktorskim interpretacjom Édith Piaf czułem ogromną energię, jaka jest w nich ukryta i miałem wrażenie, że wszystko rozumiem.
Autor: Artur Barciś
język francuski
Chodziłoby o zawarcie układu między Francją, Anglją i Stanami Zjednoczonemi, układu nie politycznego ani handlowego, tylko językowego, na mocy którego francuski i angielski byłyby odtąd w nauczaniu tych trzech państw urzędowo sprzymierzonemi. Angielskiego uczonoby obowiązkowo we Francji, a francuskiego w Anglji i w Stanach Ameryki północnej, i to nietylko w uniwersytetach i średnich zakładach, ale także w pewnych szkołach elementarnych wielkich miast. Skutki takiego układu dałyby się wnet odczuć, bo oba języki, uczynione w ten sposób środkiem obcowania 180 miljonów ludzi, zyskałyby za jednym zamachem rodzaj przewagi.
Autor: Michel Bréal
język francuski
(…) język francuski bardziej nadaje się do mówienia i szeptania niż śpiewania. To język bardzo miłosny, ciepły, nie ma w nim w ogóle ostrości. Nie wyobrażam sobie na przykład, by po francusku można było krzyczeć. Natomiast jeśli chodzi o śpiewanie – to lepiej śpiewa mi się po angielsku.
Autor: Mariusz Kiljan
Opis na stronie UKEN:
ifr.uken.krakow.pl/

Co sprawia, że warto rozpocząć studia w Krakowie?

Kraków

Bogata tradycja akademicka
Kraków od wieków kojarzy się z nauką i intelektualizmem. Historyczne środowisko miasta, z wieloma uczelniami i tradycjami akademickimi, nadaje studiowaniu wyjątkowy klimat, który inspiruje do głębokiej refleksji i rozwoju naukowego.

Niepowtarzalna atmosfera historyczna
Zabytkowe kamienice, malownicze uliczki i urokliwe place tworzą niezapomniany klimat, który codziennie inspiruje studentów. Otoczenie pełne historii i kultury sprzyja rozwijaniu kreatywności i poszerzaniu horyzontów.

Bogactwo kulturalne
Kraków to centrum kulturalne Polski, gdzie festiwale, wystawy, koncerty i wydarzenia artystyczne odbywają się niemal na każdym kroku. Taka oferta pozwala studentom nie tylko na naukę, ale i na aktywne uczestnictwo w życiu kulturalnym, co wzbogaca ich doświadczenia i rozwija pasje.

Społeczność studencka
Miasto przyciąga studentów z całego kraju i zagranicy, tworząc żywą, otwartą i wspierającą społeczność akademicką. Intensywne życie studenckie, liczne inicjatywy i spotkania umożliwiają budowanie trwałych relacji, które często przeradzają się w wartościowe kontakty zawodowe i przyjaźnie.

Inspirujące środowisko naukowe
Kraków oferuje nie tylko tradycyjne przestrzenie edukacyjne, ale także nowoczesne centra badawcze, biblioteki i miejsca spotkań naukowych. To połączenie tradycji z nowoczesnością stwarza idealne warunki do poszerzania wiedzy oraz rozwijania umiejętności praktycznych, przygotowując studentów do wyzwań współczesnego rynku pracy.

Opis na stronie UKEN:
ifr.uken.krakow.pl/

Kontakt:

ul. Podchorążych 2
30-084 Kraków
KANCELARIA UCZELNI
tel. 12 662 60 14
REKRUTACJA
tel. 12 662 60 93
e-mail: rekrutacja@uken.krakow.pl
Informator dla kandydatów na studia I stopnia oraz jednolite magisterskie 2025/2026
    Informator_UKEN.jpg
Polityka Prywatności