studialicencjackie.info
Lublin, Polska

Biologia medyczna

I stopnia licencjackie
Spis treści
Biologia medyczna studies

Biologia medyczna na UMCS

Język wykładowy: polski
Grupa kierunków: biologiczne
System studiów: sta­cjo­nar­ne
Studia licencjackie na stronie UMCS:
rekrutacja.umcs.pl/studia-i-stopnia/

Celem studiów jest przygotowanie wykształconych kadr o uniwersyteckich kwalifikacjach zawodowych I stopnia.

Przedmioty prowadzone na studiach I stopnia dzielą się na podstawowe - związane z kierunkowymi efektami kształcenia, oraz specjalizacyjne - związane z wybraną specjalnością i z zakresem tematycznym pracy dyplomowej.

Absolwent studiów biologicznych pierwszego stopnia posiada kwalifikacje wynikające z efektów kształcenia określonych Uchwałą Senatu UMCS dla kierunku biologia w zakresie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych. Zdobyte umiejętności dają absolwentowi kwalifikacje potrzebne do pracy w placówkach naukowych, laboratoriach służby zdrowia, stacjach sanitarno-epidemiologicznych, placówkach ochrony środowiska oraz w zakładach przemysłowych, w zakresie prowadzenia podstawowych prac badawczych i analitycznych z wykorzystaniem materiału biologicznego. Ukończenie studiów biologicznych I stopnia przygotowuje absolwenta do podjęcia biologicznych studiów drugiego stopnia.

Test. Odpowiedz na pytania i sprawdź czy Biologia medyczna to kierunek dla Ciebie!

Biologia medyczna test

Odpowiedz na wszystkie pytania i sprawdź, czy Biologia medyczna to kierunek dla Ciebie!

1. Czy interesuje Cię badanie funkcjonowania organizmu ludzkiego na poziomie komórkowym i molekularnym?

2. Czy lubisz zagadnienia z zakresu genetyki i biomedycyny?

3. Czy fascynuje Cię zastosowanie nowoczesnych technologii w diagnostyce i leczeniu chorób?

4. Czy czujesz, że masz zdolności analityczne oraz umiejętność logicznego myślenia przy rozwiązywaniu problemów biologicznych?

5. Czy interesuje Cię badanie interakcji między genami a środowiskiem w kontekście zdrowia i chorób?

6. Czy jesteś gotowy/gotowa na studia wymagające zaawansowanej wiedzy z biologii, chemii i matematyki?

7. Czy interesuje Cię praca badawcza, która może przyczynić się do odkryć w medycynie?

8. Czy widzisz siebie pracującym/a w laboratorium, analizując próbki i prowadząc eksperymenty?

9. Czy masz zainteresowanie nowoczesnymi metodami terapeutycznymi i biotechnologicznymi?

10. Czy widzisz siebie jako specjalistę, który przyczynia się do poprawy zdrowia ludzi poprzez badania naukowe?

Przykłady zawodów

biolog
Bada, obserwuje i poznaje organizmy roślinne i zwierzęce, ich budowę, funkcje życiowe, rozwój, rozmieszczenie geograficzne oraz zależności między nimi a środowiskiem naturalnym; klasyfikuje organizmy żywe w różne jednostki systematyczne; doskonali lub opracowuje koncepcje, teorie i metody działania w dziedzinie botaniki, zoologii, mikologii, biologii molekularnej, anatomii, morfologii, fizjologii, histologii, cytologii i innych lub stosuje w praktyce wiedzę naukową z tych obszarów w dziedzinie medycyny, weterynarii i zootechniki, rolnictwa, ogrodnictwa i leśnictwa.
Prowadzi zajęcia dydaktyczne z różnych działów biologii na wszystkich poziomach nauczania powyżej średniego, na różnych rodzajach studiów; przygotowuje książki i skrypty do prowadzonych wykładów i ćwiczeń; wykonuje badania naukowe w zakresie biochemii, biologii, biotechnologii i ekologii; opracowuje teorie, koncepcje i metody działania oraz publikuje wyniki badań; sprawuje opiekę nad młodymi pracownikami naukowymi oraz studentami wyższych lat studiów i doktorantami; uczestniczy w organizacji kształcenia i badań naukowych.
Kształci w zakresie nauk medycznych na poziomie wyższym, prowadzi badania naukowe, opracowuje teorie, koncepcje i metody działania; przygotowuje podręczniki akademickie i publikuje wyniki badań; uczestniczy w organizacji kształcenia i badań naukowych.

Definicje i cytaty

Biologia
Biologia (z gr. βίος (bios), 'życie' i λόγος (logos), 'słowo, nauka') – nauka przyrodnicza zajmująca się badaniem życia i organizmów żywych.
Biologia medyczna
Biologia medyczna – dziedzina naukowa z pogranicza biologii i medycyny, obejmująca działy nauki i techniki posiadające zwykle w nazwie przedrostek "bio-", znajdujące jednocześnie zastosowanie w ochronie zdrowia i/lub diagnostyce laboratoryjnej. Biologia medyczna od kilku lat stanowi osobny kierunek nauczania na poziomie uniwersyteckim i doktoranckim, jak również specjalizację wielu zakładów naukowo-badawczych.
Biologia
Umysły i charaktery mężczyzn i kobiet rozjeżdżają się w kompletnie różne strony. Każdy ma swoje zdanie i twardo go broni, a tymczasem hormony buzują i choć się opieramy intelektem, w końcu wygrywa biologia. I nie wiemy, dlaczego ulegamy. To mocowanie się jest fascynujące. Potem rodzi się namiętność, która może się mienić rożnymi odcieniami. Gdy partnerzy mają żywy temperament, chęć zabawy i radości, to ich związek i seks też inaczej się układają. Czasem chciałbym zepchnąć w kąt nasz „intelektualizm” i zbliżyć się witalnością do człowieka epoki kamienia.
Autor: Ireneusz Czop, „Gazeta Wyborcza”, Łódź, 24 marca 2007
Biologia
(…) świat biologii niewiele różni się od świata ludzi w momencie, kiedy ci ludzie nie podlegają żadnym regułom i zasadom moralnym. Socjalne odruchy tych dzieci są zbliżone do odruchów stadnych.
Autor: Andrzej Celiński, wywiad, 2005
Biologia
Największym nieszczęściem kobiet stało się równouprawnienie. Biologia, niestety, nie poszła z postępem.
Autor: Joanna Chmielewska, Jak wytrzymać z mężczyzną

Kontakt:

pl. Marii Skłodowskiej-Curie 5
20-031 Lublin
Biuro Rekrutacji:
tel. +48 (81) 537 58 70,
+48 (81) 537 58 80


Polityka Prywatności