studialicencjackie.info
Wrocław, Polska

Astronomia

I stopnia licencjackie
Spis treści
Astronomia

Astronomia na UWr

Język wykładowy: polski
Grupa kierunków: fizyczne, środowisko
System studiów: sta­cjo­nar­ne
Ocena programowa PKA: ocena pozytywna, data: 2021-02-25
inne oceny
Studia na kierunku astronomia są studiami wyjątkowymi. Częściowo ze względu na kameralność tych studiów, która bardzo ułatwia kontakt między studentami a prowadzącymi zajęcia. Ale przede wszystkim ze względu na przedmiot studiów, który najczęściej znajduje się bardzo daleko. Tym niemniej astronomia jest nauką jak najbardziej ścisłą. Z pokrewnymi studiami, przede wszystkim studiami fizyki, łączy nasze studia konieczność zdobycia na wstępie podstaw matematyczno-fizycznych. Dzięki nim studenci uczą się rozumieć jak "działa" Wszechświat. Ale nie tylko. To czego staramy się nauczyć naszych studentów to przede wszystkim umiejętność rozwiązywania problemów oraz znakomite obycie z technikami komputerowymi. A poza tym staramy się zaszczepić im ciekawość świata.

Nasze studia przeszły poważną reorganizację. Zamiast 5-letnich jednolitych studiów magisterskich, które zakończyliśmy w roku 2011, proponujemy studia I i II stopnia. Te pierwsze trwają 3 lata i kończą się zdobyciem dyplomu licencjackiego. Te drugie, dwuletnie, to studia magisterskie kończące się zdobyciem tytułu magistra astronomii. Jest jeszcze III stopień naszych studiów — 4-letnie studia doktoranckie. To nie tyle studia, ile raczej wstęp do samodzielnej pracy naukowej. Zajęć regularnych jest na tych studiach niewiele, ba, doktoranci sami prowadzą zajęcia dla studentów. Większość czasu doktoranci spędzają na realizacji własnego naukowego projektu badawczego, którego ukoronowaniem jest praca doktorska i stopień naukowy doktora nauk fizycznych w zakresie astronomii.

Test: sprawdź czy astronomia to kierunek dla Ciebie!

astronomia

Odpowiedz na wszystkie pytania i sprawdź, czy astronomia to studia dla Ciebie!

1. Czy fascynuje Cię obserwacja gwiazd i planet?

2. Czy interesują Cię zagadki kosmosu i tajemnice wszechświata?

3. Czy lubisz czytać o najnowszych odkryciach w astronomii?

4. Czy interesuje Cię praca z teleskopem i obserwacje nieba?

5. Czy interesuje Cię historia eksploracji kosmosu?

6. Czy dobrze radzisz sobie z matematyką i fizyką?

7. Czy potrafisz wyobrazić sobie ogrom wszechświata?

8. Czy interesuje Cię astrofizyka i teorie dotyczące powstawania gwiazd?

9. Czy chciałbyś pracować w obserwatorium lub instytucji badawczej związanej z kosmosem?

10. Czy czujesz pasję do odkrywania tajemnic wszechświata?

Przykładowe miejsca pracy

  • centra upowszechniające naukę
  • firmy informatyczne
  • instytucje edukacyjne (po nabyciu wymaganych kwalifikacji nauczycielskich)
  • instytucje naukowe
  • instytuty astronomiczne
  • ośrodki badawczo-rozwojowe (nowe technologie, nowoczesne urządzenia nawigacyjne, pomiarowe i diagnostyczne)
  • planetaria

Przykłady zawodów

Prowadzi obserwacje, pomiary i tworzy modele teoretyczne procesów fizycznych w galaktykach, gwiazdozbiorach, materii międzygwiezdnej, zewnętrznych warstwach Słońca, górnych warstwach atmosfery Ziemi; bada globalne zjawiska geodynamiczne wykorzystując aparat matematyczny, doskonaloną technikę pomiarową i aparaturę kosmiczną.
Prowadzi obserwacje i pomiary parametrów fizykochemicznych ciał niebieskich: galaktyk, radiogalaktyk, gwiazdozbiorów, obiektów pozagalaktykowych metodami: fotometrii, spektrofotometrii, promieniowania X, radioastronomicznymi, obserwacji wizualnych w celu modelowania procesów dynamicznych układu planetarnego, galaktyk i ich części, a następnie przeprowadza testowanie modeli kosmologicznych.
Prowadzi zajęcia dydaktyczno-wychowawcze nauczając fizyki i astronomii w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych, dbając, aby uczniowie nabyli wiedzę i umiejętności określone w podstawach programowych kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół.

Definicje i cytaty

Astronomia - studia I stopnia trwają przynajmniej 6 semestrów. Liczba punktów ECTS≥180. Absolwent ma wiedzę z astronomii i fizyki opartą na podstawach nauk matematyczno-przyrodniczych. Jest przygotowany do podjęcia pracy na stanowiskach, które są związane z projektowaniem, produkcją, obsługą i konserwacją urządzeń.
Astronomia
Astronomia (gr. ἀστρονομία astronomía) – nauka przyrodnicza zajmująca się badaniem ciał niebieskich (np. gwiazd, planet, komet, mgławic, gromad i galaktyk) oraz zjawisk, które zachodzą poza Ziemią, jak również tych, które oddziałują w jej atmosferze, wnętrzu lub na powierzchni, a są pochodzenia pozaplanetarnego (np. neutrina, wtórne promieniowanie kosmiczne). Skoncentrowana jest na fizyce, chemii, meteorologii i ruchu ciał niebieskich, zajmuje się także powstaniem i rozwojem (ewolucją) Wszechświata.
Astronomia
Astronomia zrodziła się z przesądów, elokwencja z ambicji, nienawiści, fałszu i pochlebstwa, geometria z chciwości, fizyka z próżnej ciekawości, nawet filozofia moralna z ludzkiej pychy. Tak więc sztuki i nauki zawdzięczają swoje powstanie naszym wadom.
Autor: Jean-Jacques Rousseau
Astronomia
Informatyka ma tyle samo wspólnego z komputerami, co astronomia ma z teleskopami.
Autor: Edsger Dijkstra
Astronomia
A cóż piękniejszego nad niebo, które Przecież ogarnia wszystko co piękne?…
A zatem, jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą… nazywają astronomią…
Autor: Mikołaj Kopernik

Dlaczego warto studiować we Wrocławiu?

Wrocław

Młoda, dynamiczna atmosfera
Wrocław charakteryzuje się energią młodych ludzi, co sprzyja kreatywności i otwartości. Życie studenckie tutaj jest intensywne, a miasto pełne inicjatyw i wydarzeń, które angażują młodzież w różnorodne projekty społeczne i kulturalne.

Nowoczesne przestrzenie edukacyjne
Miasto inwestuje w nowoczesne kampusy, laboratoria oraz centra badawcze, oferując studentom dostęp do najnowszych technologii i innowacyjnych metod nauczania. Taka infrastruktura umożliwia praktyczne kształcenie, które dobrze przygotowuje do przyszłej kariery zawodowej.

Bogactwo kulturalne
Wrocław to miejsce, gdzie kultura i sztuka przenikają się z codziennym życiem. Festiwale, koncerty, wystawy i liczne wydarzenia artystyczne tworzą inspirujące tło dla rozwoju osobistego, pozwalając studentom na poszerzenie swoich zainteresowań poza uczelnią.

Międzynarodowy klimat
Miasto przyciąga studentów i naukowców z różnych zakątków świata, co tworzy wielokulturowe środowisko sprzyjające wymianie doświadczeń i budowaniu globalnych kontaktów. Ta otwartość na różnorodność wspiera rozwój kompetencji międzykulturowych, istotnych na dzisiejszym rynku pracy.

Rozbudowana infrastruktura
Wrocław oferuje dobrze rozwiniętą sieć transportu miejskiego, liczne biblioteki, przestrzenie coworkingowe oraz miejsca spotkań, które ułatwiają naukę i integrację. Dzięki temu codzienne życie studenckie jest komfortowe i sprzyja zarówno rozwojowi akademickiemu, jak i osobistemu.

Kontakt:

REKRUTACJA
pl. Uniwersytecki 1
(gmach główny)
50-137 Wrocław
tel. 71 375 22 37,
71 375 22 55,
71 375 22 84
rekrutacja@uwr.edu.pl
Polityka Prywatności