lista kierunków na uczelniach:
Historia sztuki - studia licencjackie
Przykładowe tematy:
Wprowadzenie do historii sztuki
Treści kształcenia: Historia sztuki jako nauka - metody badawcze, rozwój. Problemy badawcze historii sztuki - struktury, techniki i formy dzieła sztuki. Uwarunkowania twórczości artystycznej - teoretyczne zaplecze. Treści ideowe dzieł sztuki - metody interpretacji. Odbiór dzieła sztuki - ocena, metody badań. Dzieje historii sztuki jako dyscypliny naukowej. Aktualne ukierunkowania historii sztuki.
Efekty kształcenia - umiejętności i kompetencje: rozumienia problematyki historii sztuki; rozpoznawania historii sztuki jako dyscypliny naukowej; rozpoznawania możliwości poznawczych historii sztuki; rozumienia specyfiki stosowanych w historii sztuki metod badawczych.
Historia sztuki starożytnej i wczesnochrześcijańskiej
Treści kształcenia: Elementy historii sztuki starożytnego Bliskiego Wschodu, Egiptu, Grecji i Rzymu w kontekście wydarzeń historycznych oraz przemian kulturowych. Przemiany w obrębie stylu i treści w sztuce starożytnej. Antyczne korzenie średniowiecznej, nowożytnej i nowoczesnej sztuki europejskiej.
Efekty kształcenia - umiejętności i kompetencje: rozumienia i rozpoznawania przemian w obszarze sztuki starożytnej i wczesnochrześcijańskiej.
Historia sztuki średniowiecznej powszechnej i polskiej
Treści kształcenia: Sztuka łacińskiego średniowiecza po rozpadzie Imperium Rzymskiego. Sztuka Italii ostrogockiej i longobardzkiej. Sztuka karolińska, ottońska, romańska i gotycka. Sztuka bizantyńska od epoki Justyniana do dynastii Paleologów. Sztuka pobizantyńska w regionach zasięgu prawosławia. Symboliczno-liturgiczna interpretacja form architektury sakralnej. Interpretacja ikonograficznego malarstwa monumentalnego. Problematyka kontynuacji i nawiązań do tradycji antycznej. Przemiany ideowo-formalne malarstwa monumentalnego, tablicowego i miniaturowego.
Efekty kształcenia - umiejętności i kompetencje: rozumienia i rozpoznawania przemian w obszarze sztuki średniowiecznej powszechnej i polskiej.
Historia sztuki nowożytnej powszechnej i polskiej
Treści kształcenia: Dzieje sztuki nowożytnej od początku XV wieku do końca XVIII wieku na tle przemian historycznych, społecznych, politycznych i gospodarczych. Sylwetki najważniejszych artystów - ich rola w dziejach sztuki nowożytnej. Najważniejsze ośrodki artystyczne: Italii, Francji, Hiszpanii, Niderlandów (od 1609 Holandii i Flandrii) i Europy Środkowej.
Efekty kształcenia - umiejętności i kompetencje: rozumienia i rozpoznawania przemian w obszarze sztuki nowożytnej.
Historia sztuki nowoczesnej powszechnej i polskiej
Treści kształcenia: Sztuka europejska i amerykańska od Wielkiej Rewolucji Francuskiej do współczesności. Główne kierunki i nurty artystyczne w sztuce nowoczesnej od romantyzmu, przez realizm i naturalizm, rewolucję impresjonistyczną, postimpresjonizm po symbolizm i secesję - ich wpływ na awangardę XX wieku i sztukę współczesną. Kluczowe zjawiska w architekturze, rzeźbie i rzemiośle artystycznym. Sylwetki najwybitniejszych twórców - charakterystyka głównych ośrodków i szkół.
Efekty kształcenia - umiejętności i kompetencje: rozpoznawania i rozumienia przemian w obszarze sztuki nowoczesnej powszechnej i polskiej.
Muzealnictwo i ochrona zabytkówTreści kształcenia: Funkcje oraz znaczenia muzeum we współczesnej kulturze. Ochrona zabytków i dóbr kultury. Funkcjonowanie placówek muzealnych. Dokumentacja i inwentaryzacja dzieł sztuki. Konserwacja obiektów muzealnych. Organizacja ekspozycji.
Efekty kształcenia - umiejętności i kompetencje: wykorzystywania wiedzy źródłoznawczej w muzealnictwie i ochronie zabytków; wykorzystywania rozwiązań z zakresu wystawiennictwa w muzealnictwie i placówkach ochrony zabytków; podejmowania działań zgodnych z wymogami współczesnego muzealnictwa.
Ikonografia i ikonologia
Treści kształcenia: Metodologiczna analiza ikonograficzna i interpretacja ikonologiczna. Struktura kompozycyjno-formalna i treściowa dzieł sztuki w wybranych epokach, z uwzględnieniem wpływu źródeł pozaartystycznych, tendencji religijnych i tekstów literackich.
Efekty kształcenia - umiejętności i kompetencje: przeprowadzania analiz ikonograficznych i ikonologicznych.
Teoria i metodologia nauk o sztuce oraz krytyka artystyczna
Treści kształcenia: Elementy teorii i historii krytyki artystycznej - od XVIII wieku do współczesności. Funkcja i miejsce komentarza słownego. Analiza tekstu krytycznego. Pisanie tekstów o sztuce. Metodologia nauk humanistycznych. Metodologia nauk o sztuce.
Efekty kształcenia - umiejętności i kompetencje: wykorzystywania wiedzy z zakresu nauk o sztuce i krytyki artystycznej; formułowania opinii o nurtach artystycznych, nowych zjawiskach w sztuce oraz o dziełach sztuki.
Rynek dzieł sztuki
Treści kształcenia: Funkcjonowanie rynku dzieł sztuki w Polsce. Charakterystyka rynku dzieł sztuki w Europie i w Stanach Zjednoczonych. Kompleksowa analiza mechanizmów rynku dzieł sztuki z uwzględnieniem wiedzy z zakresu ekonomii, historii sztuki, filozofii i socjologii.
Efekty kształcenia - umiejętności i kompetencje: posługiwania się wiedzą w działalności związanej z funkcjonowaniem rynku dziełami sztuki; posługiwania się wiedzą z zakresu kryteriów wyceny dzieł sztuki.