studialicencjackie.info

Muzykologia

Opis kierunku studiów Muzykologia
poziom: studia licencjackie I stopnia
semestry: min. 6
ECTS: min. 180

Absolwent potrafi - przykładowe umiejętności:
  • Absolwent powinien posiadać wiedzę z zakresu muzykologii systematycznej i historycznej.
  • Powinien umieć posługiwać się wiedzą z zakresu historii i teorii muzyki w kontekście ogólnych zjawisk kultury oraz posiadać umiejętności analizy dzieł muzycznych oraz dzieł słowno-muzycznych różnych epok.
  • Powinien znać język obcy na poziomie B2 Europejskiego oraz posiadać umiejętności posługiwania się fachową terminologią muzyczną w języku obcym.
  • Absolwent powinien być przygotowany do pracy w instytucjach zajmujących się organizacją życia muzycznego oraz upowszechniania kultury.
  • Absolwent, który zamierza podjąć pracę w szkolnictwie powinien ukończyć specjalność nauczycielską (zgodnie ze standardami kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela).
  • Absolwent powinien być przygotowany do podjęcia studiów II stopnia.

lista kierunków na uczelniach:

Muzykologia - studia licencjackie


Przykładowe tematy:

Historia filozofii

Treści kształcenia: Historia filozofii od czasów starożytnych do współczesności.

Efekty kształcenia - umiejętności i kompetencje: orientowania się w podstawowych działach filozofii i jej głównych nurtach w przekroju historycznym.

Propedeutyka muzykologii

Treści kształcenia: Zakres przedmiotowy muzykologii. Historia muzykologii. Kierunki i cele badań w zakresie muzykologii. Warsztat muzykologiczny.

Efekty kształcenia - umiejętności i kompetencje: orientowania się w dyscyplinach muzykologicznych; orientowania się w leksykonach muzycznych, seriach wydawniczych nutowych i książkowych oraz czasopismach; posługiwania się bibliografią dotyczącą muzyki i piśmiennictwa muzykologicznego.

Akustyka muzyczna

Treści kształcenia: Podstawowe elementy akustyki muzycznej. Akustyka fizyczna. Akustyka instrumentów muzycznych. Akustyka psychofizjologiczna. Akustyka pomieszczeń. Elektroakustyka.

Efekty kształcenia-umiejętności i kompetencje: rozumienia zjawisk akustycznych związanych z powstawaniem i percepcją dźwięku w muzyce w kontekście teorii i praktyki muzycznej; rozumienia relacji między muzyką a właściwościami akustycznymi instrumentów, zespołów orkiestrowych i chóralnych oraz pomieszczeń; rozumienia problemów przestrzeni akustycznej.

Harmonia

Treści kształcenia: Teoria harmonii w aspekcie historycznym.

Efekty kształcenia-umiejętności i kompetencje: orientowania się w pojęciach, symbolach i normach teorii harmonii; praktycznej realizacji reguł harmonii; analizy harmonicznej wybranych utworów muzycznych.

Kontrapunkt

Treści kształcenia: Zasady komponowania w muzyce dawnej. Konstrukcje polifoniczne w okresie renesansu i baroku.

Efekty kształcenia - umiejętności i kompetencje: orientowania się w zasadach kształtowania konstrukcji polifonicznych; praktycznego realizowania muzycznych konstrukcji polifonicznych; analizy polifonicznych utworów muzycznych.

Analiza muzyczna

Treści kształcenia: Metody analizy dzieł muzycznych instrumentalnych, wokalnych i wokalno-instrumentalnych w kontekście historii teorii muzyki.

Efekty kształcenia - umiejętności i kompetencje: analizy prawidłowości konstrukcyjnych utworów instrumentalnych, wokalnych i wokalno-instrumentalnych; weryfikowania wiedzy teoretycznej w praktycznej analizie.

Historia muzyki powszechnej

Treści kształcenia: Okresy historyczne - starożytność, średniowiecze, renesans, barok, klasycyzm, romantyzm, modernizm, postmodernizm. Zagadnienia periodyzacji. Charakterystyka rozwoju kultury muzycznej w poszczególnych ośrodkach. Twórczość muzyczna wybitnych kompozytorów. Zagadnienia rozwoju gatunków muzycznych, form i technik kompozytorskich z uwzględnieniem ogólnego kontekstu kulturowego.

Efekty kształcenia - umiejętności i kompetencje: charakteryzowania muzyki poszczególnych okresów oraz historii gatunków muzycznych; orientowania się w twórczości najważniejszych kompozytorów; opisu i analizy najwybitniejszych dzieł muzycznych.

Historia muzyki polskiej

Treści kształcenia: Dzieje profesjonalnej tradycji muzycznej w kulturze polskiej w kontekście historii muzyki europejskiej - od początków poznania do czasów współczesnych. Twórczość muzyczna wybranych kompozytorów.

Efekty kształcenia - umiejętności i kompetencje: charakteryzowania poszczególnych okresów oraz twórczości kompozytorów w dziejach polskiej kultury muzycznej; opisu i analizy najwybitniejszych dzieł muzycznych.

Estetyka muzyczna

Treści kształcenia: Podstawowe pojęcia estetyki muzycznej. Główne nurty nowożytnej estetyki muzycznej XVIII - XX wieku. Francuskie i niemieckie kręgi estetyki muzycznej. Refleksja kompozytorska w XX wieku.

Efekty kształcenia - umiejętności i kompetencje: charakteryzowania dziejów nowożytnej myśli estetyczno-muzycznej; analizy tekstów z zakresu estetyki muzycznej.

Historia notacji muzycznych

Treści kształcenia: Systemy zapisu muzyki stosowane w Europie od antycznej Grecji do XVII wieku - notacja grecka, system neumatyczny, system modalny, notacja menzuralna, tabulatury. Systemy zapisu muzyki współczesnej.

Efekty kształcenia - umiejętności i kompetencje: orientowania się w systemach zapisu muzycznego; transkrybowania notacji menzuralnej i tabulaturowej.

Etnomuzykologia i antropologia kulturowa

Treści kształcenia: Etniczne tradycje muzyczne w kulturach europejskich i pozaeuropejskich - zróżnicowanie regionalne i społeczne. Rola i funkcja muzyki w społecznościach świata. Polska muzyka ludowa. Kultury muzyczne różnych regionów kraju. Współczesne przemiany kultur tradycyjnych.

Efekty kształcenia - umiejętności i kompetencje: charakteryzowania muzyki ludowej różnych kontynentów; orientowania się w polskiej kulturze ludowej; stosowania zasad poprawnej dokumentacji muzycznej i opisu etnograficznego w teorii i praktyce.


Polityka Prywatności