lista kierunków na uczelniach:
Organizacja produkcji filmowej i telewizyjnej - studia licencjackie
Przykładowe tematy:
Ekonomia
Treści kształcenia: Zagadnienia makro i mikroekonomii. Gospodarka rynkowa. Główne szkoły myśli ekonomicznej. Podstawowe kategorie i prawa ekonomiczne. Systemy gospodarcze. Podmioty w gospodarce rynkowej. System pieniężny, budżetowy i bankowy. Procesy integracyjne we współczesnym świecie. Ekonomika kultury i mediów.
Efekty kształcenia - umiejętności i kompetencje: rozumienia problemów ekonomii i reguł gospodarki rynkowej oraz zasad zarządzania organizacją gospodarczą i gospodarowania środkami finansowymi; rozumienia mechanizmów funkcjonowania rynków kultury i mediów.
Prawo
Treści kształcenia: Podstawowe pojęcia i konstrukcje prawne. Budowa norm i przepisów. Zasady interpretowania aktów prawnych. Źródła prawa wewnętrznego. Prawo wewnętrzne a prawo międzynarodowe. Działalność gospodarcza w systemie prawa. Prawo autorskie na świecie, w Polsce i w Unii Europejskiej.
Efekty kształcenia - umiejętności i kompetencje: rozumienia pojęć prawnych niezbędnych w zarządzaniu instytucjami kultury oraz mediami; czytania ze zrozumieniem tekstów prawnych; orientowania się w uregulowaniach dotyczących ochrony praw autorskich i pokrewnych.
Film i sztuki audiowizualne
Treści kształcenia: Główne nurty w historii kina światowego. Sylwetki twórcze przedstawicieli kina europejskiego i amerykańskiego. Historia polskiego kina. Najważniejsi przedstawiciele rodzimej sztuki filmowej. Pojęcia i rozwój języka filmowego. Analiza warsztatowa filmów.
Efekty kształcenia - umiejętności i kompetencje: identyfikowania podstawowych nurtów w dziejach kina powszechnego i polskiego; rozróżniania sylwetek reżyserów i producentów; analizy i oceny dzieła filmowego.
Media, informacja i komunikowanie
Treści kształcenia: Regulacje europejskie w dziedzinie mediów i systemów informacyjnych. Systemy telewizji publicznej i komercyjnej. Podstawowe pojęcia i modele komunikowania. Oddziaływanie środków komunikowania masowego. Obszary zastosowania nowych mediów.
Efekty kształcenia - umiejętności i kompetencje: rozumienia zasad funkcjonowania mediów na świecie i w Polsce; rozróżniania podstawowych modeli komunikowania; rozumienia i stosowania reguł przetwarzania informacji w komunikacji medialnej; rozumienia problemów oddziaływania mediów masowych; rozumienia konsekwencji stosowania nowych mediów.
Historia kultury i sztuki
Treści kształcenia: Status kategorii kultura. Dzieje kultury i sztuki europejskiej. Postawy społeczne, wyobrażenia, wartości i język w poszczególnych okresach rozwoju kultury i sztuki.
Efekty kształcenia - umiejętności i kompetencje: rozumienia podstawowych pojęć i teorii kultury; krytycznej analizy zjawisk kulturowych; rozumienia ewolucji sztuki i jej funkcji; identyfikowania pojęć związanych z formą dzieła sztuki; czytania tekstów kultury.
Organizacja i ekonomika kinematografii, telewizja oraz produkcja telewizyjno-filmowa
Treści kształcenia: Podstawy prawne oraz organizacyjne kinematografii, radiofonii i telewizji. Produkcja telewizyjno-filmowa jako przedsięwzięcie inwestycyjne. Planowanie i organizacja produkcji telewizyjno-filmowej. Systemy pracy w produkcji telewizyjno-filmowej.
Efekty kształcenia - umiejętności i kompetencje: rozumienia podstaw prawno-organizacyjnych funkcjonowania systemów telewizji i kinematografii oraz zasad efektywnej organizacji procesów produkcji telewizyjno-filmowej; współpracy w zespołach twórczych.
Technologia i technika produkcji telewizyjno-filmowej
Treści kształcenia: Klasyfikacja i struktura technologiczna produkcji audycji telewizyjnych. Praca w studio z użyciem wozu transmisyjnego. Urządzenia studyjne, nadawcze i transmisyjne. Standardy i systemy telewizyjne. Tok produkcji filmu fabularnego i pozostałych form filmowych. Sprzęt i materiały używane w produkcji filmowej.
Efekty kształcenia - umiejętności i kompetencje: rozumienia terminologii i rozróżniania technologii, sprzętu i materiałów stosowanych w produkcji telewizyjno-filmowej; rozumienia informacji zawartych w dokumentacji produkcyjnej przedsięwzięć telewizyjno-filmowych oraz przetwarzania danych liczbowych i operacyjnych.
Finansowe aspekty produkcji telewizyjno-filmowej
Treści kształcenia: Źródła finansowania telewizji i kinematografii. Wyznaczniki kosztów produkcji filmu i programu telewizyjnego. Podstawowe dokumenty finansowe w produkcji telewizyjno-filmowej. Zasady sporządzania kosztorysów audycji telewizyjnych i planu kosztów filmu.
Efekty kształcenia - umiejętności i kompetencje: rozumienia źródeł i metod finansowania produkcji telewizyjno-filmowej; szacowania kosztów materiałów, sprzętu i prac; sporządzania kosztorysów planowanego przedsięwzięcia.