studialicencjackie.info

Wiedza o teatrze

Opis kierunku studiów Wiedza o teatrze
poziom: studia licencjackie I stopnia
semestry: min. 6
ECTS: min. 180

Absolwent potrafi - przykładowe umiejętności:
  • Absolwent łączy wykształcenie humanistyczne ze znajomością zagadnień sztuk przedstawiających i świata widowisk - szczególnie teatru.
  • Posiada wiedzę z zakresu przeszłości i teraźniejszości teatru.
  • Wprowadzony jest w problematykę teorii dramatu i teatru, antropologii i socjologii teatru.
  • Zna język obcy na poziomie B2 Europejskiego Systemu oraz umie posługiwać się językiem specjalistycznym z zakresu wiedzy o teatrze.
  • Jest świadomym i aktywnym uczestnikiem życia kulturalnego.
  • Umie łączyć znajomość spraw teatru z umiejętnościami wielokierunkowej promocji kultury i efektywnej jej orientacji we współczesnej rzeczywistości społeczno-kulturowej.
  • Absolwent jest przygotowany do pracy w: szkolnictwie - po ukończeniu specjalności nauczycielskiej (zgodnie ze standardami kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela); teatrach i instytucjach kultury oraz prasie teatralnej i kulturalnej.
  • Absolwent jest przygotowany do podjęcia studiów II stopnia.

lista kierunków:

Wiedza o teatrze - studia licencjackie


Przykładowe tematy:

Historia dramatu i teatru powszechnego

Treści kształcenia: Teatr i dramat antyku. Teatr średniowieczny. Teatr i dramat elżbietański. Commedia dell'arte. Teatr hiszpański złotego wieku. Klasycyzm francuski. Teatr niemiecki przełomu XVIII i XIX wieku. Europejski teatr romantyczny. Dramaturgia francuska Drugiego Cesarstwa. Dramaturgia europejska przełomu XIX i XX wieku. Wielka Reforma Teatralna. Ewolucja gatunków oraz form dramatycznych i teatralnych. Prezentacja wielorakich zjawisk życia teatralnego.

Efekty kształcenia - umiejętności i kompetencje: rozumienia podstawowych konwencji teatralnych i gatunków dramatycznych od starożytności po wiek XX; rozumienia dzieł i dokonań artystów należących do kanonu historii teatru i dramatu powszechnego; orientowania się w problematyce poszczególnych epok; umieszczania poszczególnych dzieł i nurtów artystycznych we właściwym kontekście historycznym i kulturowym.

Historia dramatu i teatru polskiego

Treści kształcenia: Staropolski dramat i teatr religijny. Życie teatralne XVI i XVII wieku. Teatry magnackie. Organizacja i rozwój zawodowego teatru publicznego. Gatunki dramatyczne oświecenia. Najważniejsze ośrodki teatralne XIX wieku: Warszawa, Lwów, Kraków. Życie teatralne XIX-wiecznej prowincji. Dramaturgia romantyczna. Dramaturgia krajowa drugiej połowy XIX wieku. Teatr i dramat Młodej Polski. Życie teatralne dwudziestolecia międzywojennego. Pionierzy współczesnego teatru. Główne zjawiska życia teatralnego PRL.

Efekty kształcenia - umiejętności i kompetencje: rozumienia najważniejszych faktów z historii teatru polskiego; analizy procesów historycznych i ich kontekstu; orientowania się w dokonaniach najwybitniejszych artystów; analizy tekstów dramatycznych należących do kanonu; łączenia zjawisk i nurtów teatru polskiego z procesami zachodzącymi w teatrze europejskim i światowym.

Teatr i dramat współczesny

Treści kształcenia: Najważniejsze zjawiska w zakresie dramatu i teatru ostatniego ćwierćwiecza. Aktualne wydarzenia teatralne na świecie i w Polsce. Twórczość wybitnych artystów współczesnego teatru. Najnowsze kierunki poszukiwań teatralnych.

Efekty kształcenia - umiejętności i kompetencje: orientowania się w zachodzących od początku XX wieku przemianach w teatrze i dramacie światowym i polskim; oceniania znaczenia poszczególnych artystów i dzieł oraz specyfiki poszczególnych propozycji artystycznych; rozumienia związków teatru z przemianami w sztuce, kulturze i życiu społecznym; analizowania i interpretowania aktualnych wydarzeń i procesów zachodzących w życiu teatralnym.

Artystyczna teoria teatru

Treści kształcenia: Najważniejsze idee i doktryny teatralne - ich twórcy od starożytności po współczesność. Estetyka widowisk od starożytności po współczesność.

Efekty kształcenia - umiejętności i kompetencje: rozumienia światowych i polskich doktryn teatralnych; charakteryzowania specyfiki propozycji wybitnych artystów i teoretyków; analitycznej lektury tekstów programowych, manifestów i autokomentarzy oraz odnoszenia ich do prób realizacji artystycznej; orientowania się w różnorodności estetycznej gatunków teatralnych, dramatycznych i widowiskowych.

Filozofia

Treści kształcenia: Zarys historii myśli filozoficznej. Elementy etyki i estetyki. Najnowsze nurty filozoficzne - ich wpływ na kształtowanie współczesnej kultury. Tło filozoficzne wielkich epok teatralnych.

Efekty kształcenia - umiejętności i kompetencje: rozumienia najważniejszych doktryn filozoficznych; umieszczania zjawisk teatralnych i dzieł dramatycznych w specyficznym dla nich kontekście filozoficznym.

Historia

Treści kształcenia: Kontekst historyczny kolejnych epok teatralnych ze szczególnym uwzględnieniem tych, w których rozwój teatru, jego znaczenie i funkcje pozostawały w ścisłym związku ze stosunkami politycznymi i społecznymi.

Efekty kształcenia - umiejętności i kompetencje: rozumienia procesów historycznych; umieszczania i interpretowania wydarzeń z dziejów teatru i dramatu w kontekście historycznym.

Historia literatury

Treści kształcenia: Elementy analizy historyczno-literackiej na świecie i w Polsce - okresy i prądy literackie, formy życia literackiego, gatunki i twórczość pisarzy.

Efekty kształcenia - umiejętności i kompetencje: orientowania się w dorobku literatury światowej i polskiej; rozumienia dzieł zaliczanych do kanonu literatury dawnej i współczesnej; interpretowania dzieł teatralnych i dramatycznych oraz ich związków z epokami i prądami literackimi.

Historia sztuki

Treści kształcenia: Wybrane zagadnienia z dziejów sztuk plastycznych oraz historii muzyki i sztuk audiowizualnych w kontekście historycznym. Relacje między tymi sztukami a teatrem.

Efekty kształcenia - umiejętności i kompetencje: rozumienia najważniejszych zagadnień z zakresu sztuk plastycznych, muzyki i sztuk audiowizualnych; analizowania środków wyrazu wykorzystanych w dziele teatralnym oraz zmian, jakim podlegają one w teatrze.

Warsztat teatrologa

Treści kształcenia: Elementy wiedzy o teatrze. Obszar wiedzy teatrologicznej. Metody badawcze - podstawowe narzędzia. Nauki z pogranicza wiedzy teatrologicznej. Pozyskiwanie danych i poszukiwanie źródeł wiedzy o teatrze.

Efekty kształcenia - umiejętności i kompetencje: orientowania się w zagadnieniach z zakresu teatrologii; posługiwania się metodami badawczymi teatrologii; poszukiwania źródeł wiedzy o teatrze; krytycznej analizy i wykorzystywania wiedzy o teatrze.

Krytyka teatralna

Treści kształcenia: Warsztat krytyka teatralnego. Zadania i funkcje krytyki teatralnej. Opis spektaklu. Polskie indywidualności z obszaru krytyki teatralnej.

Efekty kształcenia - umiejętności i kompetencje: orientowania się w historii i we współczesności krytyki teatralnej; rozumienia zadań i funkcji krytyki teatralnej; opisu spektaklu; przygotowywania recenzji teatralnej.

Wiedza o kulturze

Treści kształcenia: Podstawowe pojęcia z zakresu wiedzy o kulturze. Procesy i instytucje kultury. Analiza wybranych zjawisk kulturowych.

Efekty kształcenia - umiejętności i kompetencje: orientowania się w przebiegu procesów kulturowych i zjawisk kultury; rozumienia podstawowych pojęć i teorii z zakresu wiedzy o kulturze; odnoszenia wiedzy o kulturze do problematyki teatralnej.

Zarządzanie kulturą

Treści kształcenia: Formy polityki kulturalnej. Metody marketingu i zarządzania instytucjami kultury.

Efekty kształcenia - umiejętności i kompetencje: rozumienia zasad polityki kulturalnej; rozumienia mechanizmów funkcjonowania instytucji kultury; wykorzystywania wiedzy z zakresu marketingu i zarządzania w zarządzaniu instytucjami kultury.

Polityka Prywatności